Guidad visning av Blodsband & Transtillstånd

Queert mod, minnesstunder för döda vänner, könsuppdelade toaletter, syskonskap, tvångssteriliseringar och sorgearbete samsas med euforin i att vara transperson.

Arrangör: Växjö kommun

Välkommen in på lördagsvisning 3 och 10 maj klockan 12.30. Vi bjuder på kaffe och ger en introduktion till pågående utställning Blodsband & Transtillstånd. Ingen föranmälan och fritt inträde.

Utställningen Blodsband & Transtillstånd är en resa bortom tid och rum. Queert mod, minnesstunder för döda vänner, könsuppdelade toaletter, syskonskap, tvångssteriliseringar och sorgearbete samsas med euforin i att vara transperson.

Zafira Vrba Woodski utforskar natur, språk, sorg och gemenskap i skapandet av en egen historia och släktskap, både bakåt och framåt i tiden. Vrba Woodski har gestaltat queera liv och erfarenheter i en bredd av olika konstformer i över 20 år.

Nästa tillfälle

3 maj
12.30-13.00
Växjö konsthall

Fler tillfällen

Mer information om nästa tillfälle

3 maj
12.30-13.00
Fri entré
Västra Esplanaden 10
35231 Växjö

Sidan uppdaterades den