SISSELA KYLE – ”Min föreställning om mamma”

Sissela Kyle tillbaka med ny, personlig föreställning.

Arrangör: CS Nöje

Sissela Kyle har i flera år gått med idén om att hennes mammas tid på jorden skulle passa i scenversion. Nu blir det av med nya “Min föreställning om mamma”.

Gunhild Kyle föddes 1921, samma år som Sveriges kvinnor blev myndiga och fick rösträtt. Hennes liv var på många sätt typiskt för en kvinna av sin tid. Flicka under andra världskriget, den första i sin familj att ta studenten på fyrtiotalet, utbildade och gifte sig på femtiotalet, skötte hemmet och heltidsarbetade på sextiotalet och skilde sig på sjuttiotalet. Som många andra kvinnor i Sverige. Men Gunhild var även en pionjär med sin forskning om kvinnors villkor, vilket gjorde henne till Nordens första professor i kvinnohistoria.
– Tidigare har jag funderat och skojat om döden och listor i mina shower. Nu är det dags att se tiden genom mammas ögon, som ibland också råkar vara mina. Vad hände? Hur blev det? Varför? Jag kommer att vara både rolig och allvarlig. Som mamma, säger Sissela.

Nästa tillfälle

10 okt
18.00-19.30
Växjö teater

Mer information om nästa tillfälle

10 okt
18.00-19.30
525 kr
Västergatan 11
35231 Växjö

Sidan uppdaterades den